Nowoczesny sprzęt rolniczy

16, Jun, 2020

ciagnik-rolniczy.jpg

Pod olbrzymią ilością względów rolnicy w naszym państwie zaliczani są do szczególnych grup zawodowych. Niejako w pewnym sensie są oni przedsiębiorcami jak inni, jednak mimo wszystko cieszą się licznymi ułatwieniami, jak skromniejsze opłaty emerytalne i wiele dopłat do gospodarstwa otrzymywanych od państwa. Ja jednakże skądinąd im nie zazdroszczę, bowiem ich praca jest niesamowicie wytężona, w dodatku nierzadko muszą pracować po kilkanaście godzin na dzień, bez względu od dnia tygodnia, zaś w dodatku rezultaty ich trudu wrażliwe są na wybryki pogody.

Pół biedy, iż mają teraz do dyspozycji bezlik ułatwień, za sprawą jakim ich aktywność robi się prostsza. Jest to o tyle ważne iż coraz mniej ludzi garnie się do pracy na roli. Coraz poważniejsza ilość młodzieży ze wsi nie kwapi się do dziedziczenia pól swoich powinowatych, ale wybiera znacznie prostsze bytowanie w miastach, czy emigruje do innych państw w poszukiwaniu dogodniejszych perspektyw życiowych.

Zdumiewającym usprawnieniem w pracy gospodarzy są z pewnością traktory. Jeżeli jakikolwiek gospodarz posiada nieco znaczniejszy areał to ciężko sobie wyobrazić aby był w stanie ogarnąć go bez pomocy takiej produktywnej maszyny. Plantatorzy w naszym państwie posiadają teraz o wiele atrakcyjniejszą podaż sprzętu jaki mogą kupić. W czasach PRL było to niezwykle skomplikowane, gdyż komercyjni farmerzy byli konkurencją dla spółdzielczych gospodarstw rolnych, do których w pierwszej kolei adresowana była całkowita produkcja ciągników rolniczych.

Planując nabyć ciągnik rolnik może dzisiaj wejść do salonu oraz od ręki zamówić nowoczesny traktor produkcji zachodniej, co było nie do pomyślenia jakieś kilka dekad wstecz - zobacz http://ogrodnikamato … ciagnika-rolniczego/. Tego rodzaju maszyny są jednak koszmarnie kosztowne. Innowacyjny ciągnik jest tak samo naszpikowany elektroniką jak nowoczesne auto, jednak może być warty stanowczo więcej niż chociażby najbardziej wypasiona odmiana wyścigowego samochodu. Dla niejednego farmera starej daty taka ilość nowoczesności w traktorze jest przygniatająca, toteż nie czują się oni nadmiernie pewnie za kierownicą podobnego ciągnika, mimo tego iż jest on kategorycznie w większym stopniu luksusowy niż staromodniejsze maszynerie.

Skutkuje to tym iż wciąż niezmiernie rozpowszechniony jest rynek wtórny jako recepta na nabycie traktora do gospodarstwa. Ciągniki używane, niejednokrotnie ściągane z zagranicy, są entuzjastycznie pozyskiwane przez mniej sytuowane gospodarstwa rolne. Wyszukiwane są też przez tych plantatorów, którzy pewniej czują się w kabinie mniej nowoczesnego traktora. Nie mniej zasadnicze jest, że niższe są sumpty obsługi używanych traktorów. Generalnie to raptem duże, ustosunkowane na przemysłową produkcję, gospodarstwa rolne są w stanie pozwolić sobie na innowacyjny ciągnik za ćwierć miliona złotych.

  1. Avatar for Romek Romek

    Wednesday, January 27, 2021 - 08:30:33

    Przypomniała mi się piosenka Blendersów…

Add comment

Fill out the form below to add your own comments