Odpowiedzialność kierowców

18, May, 2020

zlomek.jpg

Bez sensu by było podważać założenie, że jeżdżenie autem nie zawsze jest w 100% bezpieczne. Choć wiele w tej kwestii uzależnione jest od osobistych kwalifikacji kierowcy, to jednak nie każdy kierowca posiada umiejętności rozwinięte w dobrym stopniu, a liczba pojazdów na rodzimych drogach co roku wzrasta. Statystycznie rzecz ujmując, praktyka dominującej części szoferów w kierowaniu autem jest zgoła niespecjalna. Przeważająca większość z nich podoła prowadzeniu auta kiedy warunki na jezdni są w porządku. Przy małym ruchu i dostatecznej widzialności nawet początkujący kierowca może się czuć za kółkiem dosyć pewnie, jednak w chwili kiedy warunki na szosie skomplikują się, to już wcale nie jest tak wesoło.

Nadzór nad jadącym z wielką szybkością samochodem jest sprawą, którą prosto stracić. Trzeba być ciągle uważnym i gotowym na uwarunkowania, z którymi nigdy przedtem się nie zetknęło. Wystarczy, że człowiek jest przemęczony, oderwany od rzeczywistości i natychmiast jego odruchy osłabiają się, tak iż nie umie niespodzianie wyjść bez szwanku z okoliczności, która potrafi zdarzyć się w mgnieniu oka. Właśnie tego typu czynniki są w nadrzędnej większości powodem występowania karamboli na jezdni. Przewlekła oraz monotonna jazda prowadzi do podskoczenia czasu reakcji w przypadku trudnej sytuacji.

Odmiennego rodzaju przesłanką występowania wypadków drogowych jest zły stan techniczny dużej liczby aut. Niezaprzeczalne jest, że po polskich szosach jeżdżą przede wszystkim używane pojazdy przywożone z zagranicy. Przez długi czas jeszcze nie damy rady dogonić naszych bogatszych sąsiadów z zagranicy pod względem bogactwa oraz opcji bardziej regularnej wymiany samochodów na nowsze. Nim to nastąpi należy zabłysnąć niejaką dozą odpowiedzialności i nie zaniedbywać starań o to by nasze auta były utrzymane w dobrej kondycji - http://autoki.blogge … a/2019/04/24/4145878. Dzięki temu nie tylko będziemy mieli gwarancję, że auto nie popsuje nam się w jakimś miejscu na jezdni czy też, że będziemy potrafili utrzymać nad nim kontrolę w razie np. nieprzewidzianego hamowania, ale dodatkowo prościej będzie nam go sprzedać. Jasne jest przecież, że rodacy uwielbiają co jakiś czas kupować inne auta, co poświadczają długie kolejki do rejestracji aut.